Søg
Menu
Klik for at se alle billeder (12)
TysklandVis på kort
Det får duBeskrivelseBetingelser

DDR og Østberlin

Oplev landet og hovedstaden, der forsvandt, på en 5-dages busrejse med rejseleder, udflugter, måltider m.m.
Her er den ideelle rejse for alle historieinteresserede, der elsker at forstå og fordybe sig i fortidens spor. 

35 år er gået! Mange husker, hvad de lavede d. 9. november 1989, datoen hvor det utænkelig skete. ”Muren” væltede, og østberlinerne kunne pludselig rejse frit. I dagene derefter åbnede jerntæppet sig som dominobrikker, der vælter, og Vesttyskland fyldtes med osende Trabanter fra øst, der nød deres genvundne frihed.

Vi mærker historiens vingesus og går på opdagelse i ”det der var”. Vi skal primært opholde os i den østlige del af Berlin og høre om livet i øst samt se nogle af de steder, vi kun har hørt om.

Særligt for denne rejse:

  • Bliv klogerere på en vigtig del af verdenshistorien 
  • Flere udflugter til historiske højdepunkter inkluderet 
  • Til til at gå på opdagelse i Berlin på egen hånd

Rejsen inkluderer:

  • Bustransport i 4-stjernet turistbus t/r
  • Buskørsel i forbindelse med udflugter
  • 4 x overnatninger på NH Hotel Berlin Ost
  • Morgenbuffet på hotellet alle dage
  • 2 middage på restaurant i Berlin
  • 1 middag på historisk restaurant i Berlin
  • 1 middag på DDR-restaurant
  • 1 frokost ”en-route” på dag 1
  • 1 frokost på Resort Drewitz på dag 5
  • Entré til DDR museet
  • Entré til Hohenschönhausen (Stasi-fængsel)
  • Øjenvidenberetning om livet i Øst (dansk/tysk) - afholdes af rejseleder
  • Dansk rejseleder

Afrejse den 28. september til 2. oktober 2025.

Prisen er pr. person.

Ikke inkluderet: Yderligere måltider, drikkevarer, entréer osv.

Tillæg og tilkøb

Aftales og afregnes direkte med Panter Rejser.
  • Enkeltværelsestillæg: 1.499 kr. (grundet et begrænset antal enkeltværelser, anbefaler vi, at I kontakter Panter Rejser inden køb for at sikre jer ledighed)

Dagsprogram

Det kan blive nødvendigt at ændre i rækkefølgen af besøgene, men vi vil opleve det hele - og lidt til.

1. dag: Over grænsen

Vi passerer grænsen og sætter kursen mod Lübeck. Vi følger den gamle saltvej på vores vej til den gamle østtyske grænse, hvor vi gør holdt og kigger på visa-papirerne, inden vi kører ind i "øst" og hører om grænsen. Afbrudt af et frokoststop, kører vi ”Transit” mod Berlin, men mod sædvane afviger vi ”Transitruten” og passerer området, hvor den Olympiske by i 1936 lå, inden vi passerer grænseovergang Staaken ind i Vest Berlin. Vi fortsætter gennem byen til vores hotel for de næste 4 nætter. Her tjekker vi ind og kan nette os, inden vi mødes for at tage på restaurant, hvor middagen venter.

2. dag: Stasi og Muren

Efter morgenmaden tager vi plads i bussen og kører til Hohenschönhausen, hvor vi på egen hånd besøger udstillingen i Stasi-fængslet. Her kan vi gå rundt og lære mere om fængselslivet og se nogle af lokaliteterne. Der er danske audio guides til rådighed.

Vores tur fortsætter via Osloer Strasse til Bernauer Strasse, Her finder vi stadig et stykke af den originale mur, et reetableret stykke mur, samt et stykke med kun søjler, hvilket giver os et godt billede af det, der var engang. Her kan vi frit bevæge os fra Øst til Vest og omvendt - uden fare for at blive skudt.

Vi fortsætter vores tur og kører til ”Mitte”, hvor vi stiger af bussen, og til fods bevæger os via Bahnhof Friderichstrasse til Tränenpalast (Tårepaladset). Bygningen fik sit navn på grund af de mange tårer, der strømmede her, når der blev taget afsked med familiemedlemmer. Vi fortsætter til fods ned over ”muren” forbi Rigsdagen og Brandenburger Tor. Der bliver tid på egen hånd, inden vi kører hjem til hotellet. Der spises middag på restaurant i byen.

3. dag: Livet i DDR

Vi starter vores dag med et besøg på DDR-museet. Her kan vi på egen hånd bevæge os rundt på museet og få et indtryk af livet i DDR. Udstillingen viser livet, som det var - med udfordringer, men også gode ting. Tag fx elevatoren, og kom ind i lejligheden, og se hvordan man levede, eller kig ind i de mange skuffer, og oplev DDR på tætteste hold. I samlet trop går vi under Liebknechtbrücke gennem Nikolaiviertel op til Alexanderplatz. Vi hører om pladsen og dens betydning, herefter tid på egen hånd.

Først på eftermiddagen mødes vi, og via East Side Gallery kører vi til Vestberlin og den nok mest kendte shoppinggade Kürfürstendamm. Her hører vi om vinkælderen, der engang var en bankboks, der indeholdt masser af D-Mark, der skulle ombyttes med Øst-mark i forbindelsen med genforeningen af de to Tysklande. Vi får tid på egen hånd til shopping, kaffe/kage eller måske en lidt stærkere forfriskning. 

Sidst på eftermiddagen fortsætter vi vores rejse gennem Berlin, inden vi finder en hyggelig historisk restaurant, hvor vi indtager middagen. Efter middagen tager vi plads i bussen, læner vi os tilbage i sæderne og kører gennem Berlin til tonerne af ”Når lygterne tændes”. Vel ankommet til hotellet skal baren måske frekventeres, inden man går til ro.

4. dag: DDR-toppens egen by

Dagens udflugt tager os mod Nord af autobahn A11. Vi forlader autobahn af afkørsel 14, en afkørsel der under DDR-tiden primært benyttedes af DDR-toppen på vej til fra deres bopæl. Vi skal besøge Waldsiedlung Wandlitz: det var her DDR-toppen boede med luksus og vestlige luksusvarer. Området var fra 1960 til 1989 lukket af for den almindelig befolkning. Nu kan vi frit bevæge os rundt i Wandlitz. Efter besøget her sætter vi kursen mod Berlin for at se Tempelhof, centrum for Rosinbomberne, der under Berlin-blokaden forsynede Vestberlin med praktisk talt alt. Dagen slutter med et besøg i Treptower Park, hvor vi skal høre om Brdr. Bethke's spektakulære flugt fra Øst til Vest. Middag på på DDR-restaurant.

5. dag: DDR-toppen går på jagt

Vi pakker bussen og tager plads for at påbegynde turens sidste udflugt. Vi forlader Berlin og kører med en enkelt strække-ben pause til Nossetiner Heide. Her finder vi forhenværende Generalsekretær Eric Honecker's jagthytte. Et sted, hvor ingen almindelige DDR-borgere havde adgang. Det var forbeholdt toppen af DDR. Vi hører historien om dette spændende sted og kigger os lidt omkring, inden vi spiser frokost.

Vi tager afsked med dette spændende sted, og sætter kursen mod Danmark, passerer ”jerntæppet” og når midt på aftenen til vores hjemegn.

Højdepunkter

  • DDR Museet
  • Glienecke Brucke
  • Check Point Bravo
  • Check Point Charlie
  • Tränenpalast
  • Bernauer Strasse
  • Nikolaiviertel
  • Wandlitz

Hotel

NH Hotel Berlin Ost ligger i bydelen Lichtenberg i det tidligere Østberlin. På hotellet findes der restaurant, en bar og elevatorer. I kommer til at bo på moderne indrettede værelser med bad og toilet samt wlan.

Opsamling

Afrejse:
  • Aarhus, Q8 Ormslevvej 61 Viby, kl. 06.20
  • Skanderborg Station (gratis langtidsparkering), kl. 06.45
  • Horsens – Lund, Q8 Vrøndingvej 1, kl. 07.10
  • Vejle, Afkørsel 60 ved Solkilde Alle – Bilka´s parkeringsplads, længst væk (gratis langtidsparkering), kl. 07.30
  • Fredericia Banegård, Jernbanegade (gratis langtidsparkering), kl. 08.00
  • Kolding – Bramdrupdam, samkørselspladsen v/ afk. 63 Kokholm, kl. 08.30
  • Hammelev (Haderslev), afk. 68 v/ OK, kl. 09.00
  • Rødekro, afkørsel 70 v. Cirkel K, kl. 09.20
  • Padborg, Lejrvejen v/ OK, kl. 09.40
  • Otto Duborg, Industrieweg, Harrislee (gratis langtidsparkering), kl. 10.00

Hjemkomst:
  • Otto Duborg, Industrieweg, Harrislee (gratis langtidsparkering), kl. 17.00
  • Padborg, Lejrvejen v/ OK, kl. 18.00
  • Rødekro, afkørsel 70 v. Cirkel K, kl. 18.20
  • Hammelev (Haderslev), afk. 68 v/ OK, kl. 18.50
  • Kolding – Bramdrupdam, samkørselspladsen v/ afk. 63 Kokholm, kl. 19.10
  • Fredericia Banegård, Jernbanegade (gratis langtidsparkering), kl. 19.30
  • Vejle, Afkørsel 60 ved Solkilde Alle – Bilka´s parkeringsplads, længst væk (gratis langtidsparkering), kl. 20.00
  • Horsens – Lund, Q8 Vrøndingvej 1, kl. 20.20
  • Skanderborg Station (gratis langtidsparkering), kl. 20.45
  • Aarhus, Q8 Ormslevvej 61 Viby, kl. 21.15

Betingelser:

  • Rejsen afvikles i perioden den 28. september til 2. oktober 2025.
  • Når I har foretaget jeres køb, skal I ikke foretage jer yderligere. Panter Rejser vil kontakte jer på mail senest 8 dage efter køb.
  • Tilbuddet er med forbehold for ikke kendte afgifts- og prisstigninger.
  • Der tages forbehold for annullering ved begrænset tilmelding.
  • Købet kan ikke fortrydes.
  • Når du har foretaget dit køb, er det Panter Rejsers rejsebetingelser, som gælder. Du finder deres rejsebetingelser på https://www.panterrejser.dk/generelle-bestemmelser.
  • Panter Rejser er den tekniske arrangør og medlem af Rejsegarantifonden nr. 1524.
  • Avisfordele.dk er kun formidler af dette tilbud.

Find på kortet