Søg
Menu
NordjyllandVis på kort
Det får duBeskrivelseBetingelser

Montra Hotel Hanstholm

Store oplevelser venter ved Nationalpark Thy inkl. 2 overnatninger, 3-retters middag begge aftener, adgang til indendørs pool m.m.

Montra Hotel Hanstholm ligger i toppen af Thy med den storslåede Nationalpark Thy i baghaven - og godt og vel 15 minutter fra hotellet finder i Klitmøller, surferparadisets Cold Hawaiis hjerte, hvor man kan se surfere fra hele verden boltre sig i bølgerne. 

 

I opholdet er der inkluderet 2 overnatninger samt lækker morgenbuffet og 3-retters middag begge dage - og derudover kan I opleve området omkring Hanstholm, nemlig Thy, som i den grad har fået sit indtog på Danmarkskortet med helt unik natur. Når I har været på tur i området, kan I slå jer ned hotellets indendørs swimmingpool og sauna, som I frit kan benytte.

 

Særligt for dette ophold:

  • Gaveidé til den, der elsker Vesterhavet og naturrige omgivelser 
  • Tæt på store oplevelser i Nationalpark Thy og gode udflugtsmål, bl.a. Besøgscenter Østerild
  • Gode faciliteter på det 4-stjernede hotel med swimmingpool og sauna

HANSTHOLMfacadeogpool

Opholdet inkluderer:

  • 2 overnatninger i standard dobbeltværelse
  • 3-retters middag begge aftener
  • Morgenbuffet begge dage

Prisen er pr. person ved 2 personer pr. værelse.

 

Opholdet kan benyttes med ankomst alle ugens dage til og med den 1. juli 2026. Dog ikke fra den 15. december 2025 til og med den 15. januar 2026. 


Tillæg og tilkøb

Aftales og afregnes direkte med Montra Hotel Hanstholm.

  • Enkeltværelsestillæg: 200 kr. pr. nat
  • Opgradering til superiorværelse: 200 kr. pr. værelse pr. nat

 

Tjek ind: Fra kl. 14.30.

Tjek ud: Senest kl. 11.00.

Montra Hotel Hanstholm

I finder det 4-stjernede Montra Hotel Hanstholm omkranset af fredet naturskov, der danner et naturligt læhegn for vinden fra Vesterhavet. Havet ligger kun 5 minutters gang fra bakketoppen, hvor hotellet er beliggende, og gåturen derned er derfor en oplagt tur at tage, når solen er ved at gå ned.

 

Hotellet har desuden en indendørs swimmingpool og sauna, som I frit kan benytte.

 

Sådan skal I bo

I bliver indlogeret på et af hotellets 76 hotelværelser med eget badeværelse og tv. Størstedelen af værelserne er desuden udstyret med egen altan eller terrasse og med mulighed for at lave en kop kaffe.


HANSTHOLMvaerelseogudendoers

Om området

Når man er på disse kanter, kan man ikke komme udenom Thy - og det er med rigtig god grund. Thy har indfundet sig på Danmarkskortet, ja faktisk på verdenskortet, som noget helt unikt og meget stort, og det kan I med egne øjne opleve. 

 

Nationalpark Thy er et helt særligt sted i Danmark, hvor der igennem årtusinder har været kraftig vind fra kysten, som har skabt helt unik natur og landskaber med markante klitter og søer. Nationalpark Thy strækker sig fra Agger Tange i syd til Hanstholm i Nord og udgør 24.370 hektar. 

 

I Nationalpark Thy er der mulighed for et væld af attraktioner, seværdigheder og oplevelser. Fra Isbjerg har I f.eks. en enestående udsigt ud over Nationalpark Thy. I kan også besøge Lodbjerg Fyr og Hanstholm Fyr, eller tage på en vandretur ved Vandet Sø. Hos Svaneholmhus Informationscenter på Agger Tange kan I lade jer fordybe i områdets særlige natur og landskab og hos Nationalparkcenter Thy ved Nr. Vorupør har I også mulighed for at gå på opdagelse i viden om stedet. 

 

I Nordthy ligger Besøgscenter Østerild, hvor I kan komme helt tæt på de 150-220 meter høje vindmøller. Den lille landsby Østerild kom på Danmarkskortet, da der blev etableret Det Nationale Testcenter for store Vindmøller i Østerild Plantage. I Besøgscenter Østerild kan I opleve de gigantiske møller og få den nyeste viden om vind og vindkraft. Centeret har åbent året rundt. 


HANSTHOLMstrandoggraes

 

Hanstholm

I Hanstholm må I ikke snyde jer selv for en gåtur langs havnen, der er Danmarks største konsumfiskerihavn. Ligeledes er Bunkermuseum Hanstholm også et must, der på overvældende vis viser, hvor store og omfattende de tyske bunkere kunne være.

 

I kan roligt glæde jer til et par gode dage i fantastiske omgivelser, både på hotellet og i området omkring Hanstholm.


Anmeldelser 

Læs de fine anmeldelser fra glade gæster på Tripadvisor. 


Ferie
Dejlig afslappet ophold. God betjening og God mad. Dejligt med sauna og swimmingpool. Vi kommer gerne igen.

Anmeldt oktober 2025.


3 dags ophold
Dejligt ophold igen. Maden er udsøgt og lækkert anrettet. Betjeningen var i top. Hotellet er meget hyggeligt indrettet. Det ligger super skønt med udsigt over by og land.

Anmeldt september 2025.


Høj kvalitet hele vejen rundt
Vi har endnu engang besøgt Hotel Hanstholm og haft et dejligt ophold. Venlige og imødekommende medarbejdere hele vejen rundt. Dejlige store værelser, hvor rengøringen er i top. Søde og friske tjenere, god mad osv. God service før og under opholdet. Her får man høj kvalitet til fornuftige priser. Vi kommer igen!

Anmeldt august 2025.


Betingelser:

  • Opholdet kan benyttes med ankomst alle ugens dage til og med den 1. juli 2026. Dog ikke fra den 15. december 2025 til og med den 15. januar 2026. 
  • Reservation skal ske til hotel@hotelhanstholm.dk. Kan ikke bookes via andre bookingkanaler. Oplys, at I har et værdibevis samt de unikke koder.
  • Prisen er pr. person ved 2 personer pr. værelse.
  • Enkeltværelsestillæg: 200 kr. pr. nat.
  • Tjek ind fra kl. 14.30, tjek ud senest kl. 11.00.
  • Medbring venligst et printet værdibevis ved ankomst.
  • Fortrydelsesret frem til den 3. februar 2026. 
  • Der tages forbehold for udsolgte datoer. Når opholdet er booket, er det hotellets afbestillingsregler, der gælder.
  • Avisfordele.dk er kun formidler af dette tilbud.


Find på kortet