Søg
Menu
Norge med Panter Rejser
Det får duBeskrivelseBetingelser

Oslo

NYHED: Oplev Norges charmerende hovedstad på en 4-dages rejse inkl. fly, centralt hotel, morgenmad og spændende udflugter.
Tag med på en uforglemmelig rejse til Oslo, hvor moderne byliv møder storslået natur og rig kulturhistorie. Fra ikoniske udsigtspunkter som Holmenkollen til kunstoplevelser i verdensklasse på Munchmuseet, fra historiske vidnesbyrd på Bygdøy til hyggelige byvandringer i Oslos charmerende gader – denne rejse byder på noget for enhver smag. Oplev Norges ånd, historie og skønhed på nærmeste hold, og lad dig inspirere af den norske kultur, de imponerende landskaber og de mange spændende aktiviteter, som byen og dens omgivelser har at byde på.

Særligt for denne rejse: 

  • Unikke udsigter og ikoniske oplevelser fra Holmenkollen til Oslofjorden
  • Kunst, kultur og byliv med Munchmuseet, Vigelandsparken og central byvandring
  • Historiske indblik på Bygdøy kombineret med fleksible oplevelser med Oslo Pass

Rejsen inkluderer:

  • Fly fra Billund til Oslo med SAS inkl. skatter, afgifter t/r
  • 23 kilo indchecket bagage og 8 kilo håndbagage
  • Bustransfer fra Gardemoen Lufthavn til hotel på dag 1
  • 3 x overnatninger på Comfort Hotel Grand Central
  • 3 x morgenmad
  • 1 x middag på restaurant Mirabel på dag 1
  • Besøg på Holmenkollen inkl. entré på skimuseet
  • Vigelandsparken
  • 72-timers billet med Oslo Pass på dag 2, 3 og 4
  • Dansk rejseleder på turen

Afrejse den 18. - 21. august 2026. 

Prisen er pr. person. Der skal købes 2 værdibeviser for at bo på dobbeltværelse.

Ikke inkluderet:

  • Yderligere måltider, drikkevarer, entréer etc. 

Højdepunkter 

  • Holmenkollen med panoramaudsigt over Oslofjorden
  • Byrundtur i Oslo med Munchmuseet
  • Bygdøy og Norges historie
  • Egne oplevelser med Oslo Pass – Fri adgang til Oslos mest populære museer og attraktioner som Vikingskibsmuseet og Nobels Fredssenter, samt byens offentlige transport

Dagsprogram

1. dag: Oplevelser i Oslo – Fra Holmenkollen til Vigelandsparken

Efter ankomsten til Gardermoen Lufthavn bliver vi budt velkommen af vores bus, der kører os direkte til Holmenkollen – et af byens mest ikoniske vartegn. Her får vi mulighed for at opleve den imponerende skihopbakke på nært hold og nyde den storslåede panoramaudsigt over Oslofjorden og byens skyline. Holmenkollen er ikke blot et symbol på norsk sportsånd, men også et kulturelt mødested, hvor historie og moderne arkitektur forenes.

Efter besøget fortsætter vi til Vigelandsparken, Oslos mest berømte skulpturpark, hvor Gustav Vigelands enestående værker fylder parken. Her kan vi gå på opdagelse blandt de mere end 200 skulpturer, der på forskellig vis skildrer menneskelivets faser og samtidig opleve den unikke harmoni mellem kunst og natur.

Efter en inspirerende dag med både arkitektoniske og kunstneriske indtryk kører vi til hotellet, hvor vi indkvarteres og får tid til at slappe af. Om aftenen venter en fælles middag på Restaurant Mirabel, smukt beliggende ved vandet bag Operaen. Herfra kan vi nyde udsigten til både operaen og fjorden – en perfekt afslutning på dagen.

2. dag: Byvandring i Oslo og Munchmuseet

Vi bor centralt, og dagen indledes med en spændende byvandring til nogle af Oslos absolutte højdepunkter. Turen fører os bl.a. forbi paradegaden Karl Johan, hvor vi ser Slottet samt markante bygninger som Stortinget, universitetet og Nationaltheatret.

Herefter besøger vi det nye, spektakulære Munchmuseum, der åbnede i 2021. Her kan vi fordybe os i Edvard Munchs uforglemmelige værker og opleve skiftende særudstillinger i en arkitektonisk perle smukt placeret ved vandet. 

Resten af eftermiddagen er til fri disposition. Med Oslo Pass har du ubegrænset adgang til byens mest populære museer, attraktioner og offentlig transport – så mulighederne er mange. Du kan for eksempel besøge Norsk Folkemuseum, Kon-Tiki-museet, Frammuseet, Nasjonalgalleriet, Vikingskibsmuseet, Nobels Fredssenter, Astrup Fearnley Museet, Historisk Museum og meget mere.

3. dag: Bygdø – Et historisk eventyr ved Oslofjorden

Fra Anker Brygge sejler vi over fjorden til Bygdø på blot 15–20 minutter. Undervejs kan vi nyde den smukke udsigt over Oslofjorden – en rolig og stemningsfuld start på dagens oplevelser.

På Bygdø besøger vi både Kon-Tiki- og Frammuseet, hvor vi følger de store opdagelsesrejsendes eventyr og får indblik i Norges historie fra vikingetiden til i dag.

Bygdø rummer en rig og spændende historie. Området fungerede i middelalderen som landbrugsjord tilhørende et cistercienserkloster og blev senere brugt som jagt- og rekreationsområde for kongefamilien. I midten af 1800-tallet købte Kong Karl Johan store dele af området og etablerede en offentlig park. I 1882 blev verdens første friluftsmuseum – Norsk Folkemuseum – grundlagt her for at formidle Norges kulturhistorie.

Kombinationen af smukke landskaber, strande, landbrugstraditioner og museer gør Bygdø til et oplagt sted at fordybe sig i norsk historie og kultur.

Når vi sejler tilbage til byen, er vi tæt på både Nationalmuseet og Nobels Fredscenter, som du har mulighed for at besøge på egen hånd.

4. dag: Afsluttende oplevelser i Oslo

Formiddagen er afsat til egne oplevelser i Oslo – måske en hyggelig spadseretur, lidt shopping eller en kaffepause i byens stemningsfulde gader.

Med Oslo Pass har du fortsat adgang til byens museer, attraktioner og offentlig transport, så der er rig mulighed for at få de sidste indtryk med. Ved middagstid tager vi toget fra Oslo Centralstation direkte til Gardermoen Lufthavn.

Hotel: Comfort Hotel Grand Central

Comfort Hotel Grand Central ligger lige ved siden af hovedbanegården og Karl Johan. Hotellet kombinerer moderne design med historisk atmosfære og byder på en livlig, urban stemning. Værelserne er stilfulde og komfortable, mange med udsigt over byen. Hotellet har døgnåben reception og kort afstand til restauranter, shopping og kulturelle oplevelser er dette det perfekte valg for både forretningsrejsende og feriegæster, der vil bo centralt og afslappet i Oslo.

Flyinformation

Der flyves med SAS. 

Flytider Billund


Afrejse den 18. - 21. august 2026:
  • Afgang Billund kl. 09.40
    Ankomst Oslo kl. 10.45
  • Afgang Oslo kl. 18.00
    Ankomst Billund kl. 19.05

Flyinformation og flytider er vejledende, og der tages forbehold for ændringer.

Betingelser:

  • Afrejse den 18. - 21. august 2026. Afrejse fra Billund Lufthavn.
  • Når du har gennemført dit køb, skal du ikke foretage dig yderligere. Panter Rejser vil kontakte dig på mail senest 8 dage efter køb.
  • Prisen er pr. person. Der skal købes 2 værdibeviser for at bo på dobbeltværelse.
  • Tilbuddet er med forbehold for ikke kendte afgifts- og prisstigninger.
  • Købet kan ikke fortrydes.
  • Når du har foretaget dit køb, er det Panter Rejsers rejsebetingelser, som er gældende. Du finder deres rejsebetingelser på https://www.panterrejser.dk/generelle-bestemmelser.
  • Panter Rejser er den tekniske arrangør og medlem af Rejsegarantifonden nr. 1524.
  • Avisfordele.dk er kun formidler af dette tilbud.