Søg
Menu
Klik for at se alle billeder (9)
Letland med GG Tours
Det får duBeskrivelseBetingelser

Riga med opera eller ballet

3-4 overnatninger på 4* hotel i den lettiske hovedstad inkl. billetter til Nationaloperaen. Rejs fra CPH/BLL i jan.-mar.

logo-rejsebureau-ggtours


Lige på den anden side af Østersøen, og blot en lille times flyrejse fra Danmark, finder I Letlands hovedstad, Riga. Det er nu 34 år siden, at jerntæppet faldt, og den tidligere kommunistiske by er i dag en forførende storby, som byder på rig historie, kultur og arkitektur, og som betragtes som en af Østersøområdets allersmukkeste byer.


Som en del af rejsen får I gode billetter til Nationaloperaen i Rigas smukke, klassiske operahus fra 1863 - et af Nordeuropas mest velrenommerede operahuse, som har fostret flere kendte stjerner gennem tiderne. Alt efter jeres valg af afrejsedato, kan der opleves de største opera- og balletforestillinger af bl.a. Verdi, Puccini, Strauss, Bizet, Offenbach og Donizetti med forestillinger såsom "La Traviata", "Nabucco", ”Turandot", "Schöne Blauen Donau", "Carmen", "Tosca" Les Contes d'hoffmann "L'elisir d'amore, "Don Quicote" samt Cavellaria Rusticana m.fl,.


I skal bo på det 4-stjernede Hestia Draugi, der ligger i den charmerende middelalderbydel, blot et kvarters gang fra operahuset.

 

Særligt for denne rejse:

  • Inkl. gode billetter til Rigas velrenommerede Nationalopera
  • Oplev bl.a. verdens største koncentration af Art Nouveau-/Jugend-arkitektur, imponerende madhaller, et fantastisk udvalg gallerier og en af Europas fineste middelalderbydele
  • Bo på et dejligt 4-stjernet hotel i centrum af den charmerende middelalderbydel

Rejsen inkluderer:

  • Fly fra Billund eller København til Riga t/r
  • 8 kg håndbagage pr. person
  • 3-4 overnatninger i dobbeltværelse på 4* Hotel Hestia Draugi
  • Morgenmad alle dage
  • En billet til opera eller ballet blandt de 3 bedste kategorier på Rigas Nationalopera
  • Gratis wi-fi

Prisen er pr. person ved 2 personer pr. værelse.

 

Der tages forbehold for ændringer.

 

Tillæg og tilkøb

Aftales og afregnes direkte med GG Tours.

  • Enkeltværelsestillæg: 325 kr. pr. nat
  • Ekstra bagage - kuffert på 20 kg: 690 kr. 
  • Øvrige flyservices, mad på flyet, pladsreservationer m.m.: Fra 150 kr. pr. person pr. vej
  • Barn (under 2 år), som overnatter i forældrenes seng: 590 kr. 
  • Barn (2-11 år), ekstra opredning: 1.990 kr. 
  • Guidet tur i Riga med lokal dansktalende guide: 25 € pr. person

 

Se flyinformation længere nede.

Hotel Hestia Draugi

Det 4-stjernede Hotel Hestia Draugi ligger i centrum af den historiske bydel, blot 5 minutters gang fra domkirken og tæt på operahuset. Hotellet har en af byens bedste placeringer, og på booking.com er hotellets beliggenhed sågar ratet til 9,4.     

 

Hotellet byder på komfort og høj service, og I finder også en hyggelig bar og restaurant Niklavs, hvor den indbydende morgenmadsbuffet serveres.

 

Sådan skal I bo

Hotellets værelser er lyse, rummelige og smukt designede i varme farver. På værelserne er der gratis trådløs internetadgang, fladskærms-tv, køleskab, aircondition, centralvarme, værdiboks, kabel-tv og faciliteter til at lave te og kaffe samt moderne badeværelse med hårtørrer.


Rigas mange ansigter

Riga blev grundlagt i 1201 af den tyske biskop Albert og blev hurtigt en af Nordeuropas mest betydningsfulde hansestæder. Riga var i hele det 17. århundrede underlagt svensk herredømme og var den største og vigtigste by i det svenske rige (større end Stockholm). Da Sverige tabte den store nordiske krig til Peter den store i 1721 skiftede Riga til at være en af fineste byer i Zarens Rusland.

 

Riga er i dag en levende, dynamisk by med over en million indbyggere, og som byder et på rivende kulturliv, hvor nyt og gammelt mødes. Riga er et mødested mellem øst og vest og præget af både tysk, skandinavisk og russisk kultur - men med sin helt egen sjæl og folklore, som kun findes i Baltikum.

 

De vigtigste seværdigheder i Riga er knyttet til byens historie og specielt den gamle bydel er seværdig. Her kan I gå på opdagelse i de smalle gader og stræder blandt håndværksboder, gallerier og caféer.

 

Byens oprindelse fra middelalderen ses særlig tydeligt i arkitekturen, der trækker linjer fra det gotiske til nordisk renæssance. Fra en senere periode er der en stor mængde bygninger i Jugend-stil, og på husfacaderne finder I finurlige tårne og smukke udsmykninger. Riga har flest af denne type bygninger i hele Europa, og det er netop derfor, at den historiske bykerne er med på UNESCOs verdensarvliste.

 

En anden nævneværdig seværdighed er Nationaloperaen, som I kommer til at opleve i forbindelse med operakoncerten. Den smukke opera er fra 1863 og har fostret flere internationale stjerner såsom Inesa Galante, Elina Garanca og Kristine Opolais. Og her var selveste Richard Wagner operachef i midten af det 19 århundrede.


Guidet tur i Riga - tilkøb

På rejsen er der en særmulighed for at få en guidet tur i byen med GG Tours' lokale dansktalende guide i Riga, hvor I kommer rigtig tæt på byens mange seværdigheder og den spændende historie samt økonomiske og politiske forhold.


Udover historien får I indgående indsigt i de politiske og økonomiske forhold fra sovjettiden og frem til, at Letland genvandt sin frihed i 1991 i kølvandet på murens fald i 1989 - og også frem til i dag med de nye spændinger fra Rusland. Letland deler en flere hundrede kilometer lang grænse med Rusland.


Turen varer ca. 2-2,5 time, og I kommer igennem hele Rigas historiske og kan se frem til at opleve det UNESCO-fredede centrum samt den smukke Art Nouveau-arkitektur, som Riga er særlig berømt for. Guiden giver jer desuden de bedste tips til kulturoplevelser og restauranter m.m., som bare skal opleves.


Turen skal tilkøbes hos GG Tours. 


Flyinformation

Der flyves med Air Baltic fra København og Billund.

 

Se flytider her: https://www.ggtours.dk/da/tours-2/tour/?tour_id=857.

 

Der tages forbehold for ændringer af flytiderne.


Om GG Tours

GG Tours ApS er et rejsebureau med københavnske og europæiske rødder. GG Tours tilbyder rejser til såvel private som grupper og virksomheder, og de er specialiserede i rejsedestinationer inden for Norden og Europa med særligt fokus på Italien, Island og de baltiske lande.

 

Hos GG Tours arbejder de med tre rejsetemaer: "City-breaks": Byrejser med kulturoplevelser, "Classico": Klassiske kulturrejser til Italien m. vin og gastronomi og "Explorer": Spændende rundrejser til de baltiske lande og Island.


GG Tours er medlem af Rejsegarantifonden nr. 2453.


Tryghed på rejsen

Alle rejsebureauer, vi samarbejder med, er medlem af Rejsegarantifonden og følger derfor Udenrigsministeriets vejledninger. Dette betyder, at hvis Udenrigsministeriet ændrer deres risikovurdering og fraråder rejser til dit rejsemål, efter du har købt rejsen, så kan rejsen ombookes eller annulleres.


Betingelser:

  • Når du har modtaget værdibeviset, booker du din rejse inden for 48 timer via https://www.ggtours.dk/da/tours-2/tour/?tour_id=857. I forbindelse med din reservation skal du oplyse følgende:
    • Fulde navne på alle rejsende, som det står i passet
    • Fødselsdato på alle rejsende
    • Et mobiltelefonnummer, du kan kontaktes på under rejsen
    • Eventuelle tilkøb - alle tilkøb skal foretages, når du reserverer din rejse hos GG Tours
  • Når GG Tours har modtaget ovennævnte informationer, vil du modtage en bekræftelse på mail.
  • Prisen er pr. person ved 2 personer pr. værelse.
  • Enkeltværelsestillæg: 325 kr. pr. nat.
  • Købet kan ikke fortrydes.
  • Avisfordele.dk er kun formidler af dette tilbud. Alle spørgsmål vedrørende tilbuddet rettes til GG Tours ApS.
  • Det er GG Tours' almindelige betingelser, som gælder. Du finder deres rejsebetingelser på https://www.ggtours.dk/da/handelsbetingelser/.
  • GG Tours er medlem af Rejsegarantifonden nr. 2453.