NYHED: Tag med på et 6-dages nordisk togeventyr nord for Polarcirklen og oplev den overdådige natur inkl. 5 overnatninger m.m. Rejs fra DK i jun.-aug.
Dagsprogram
Dag 1: Med tog fra Danmark til Trondhjem
Fra morgenstunden stiger I på toget på København H og krydser Øresund. Der er mulighed for togtilslutning fra alle danske togstationer (på afrejsedagen). Turen går langs den svenske vestkyst til Göteborg, hvor I har et skift og en lille pause, inden turen fortsætter til Oslo med ankomst sidst på eftermiddagen eller først på aftenen.
Alt efter, hvad tiden tillader, kan I spadsere en lille tur i den norske hovedstad og nyde et godt måltid, inden I stiger på nattoget mod Trondhjem. I indkvarteres i 2-sengs kupéer og kan de næste knap 8 timer sove i en behagelig seng, mens toget ruller nordpå.
Dag 2: Nordlandsbanen til Bodø
Fra morgenstunden triller I ind på Trondhjem centralstation, hvor I kan nå en bid morgenmad, inden I stiger ombord på Nordlandsbanen, som er Norges længste jernbanestrækning. De næste gode 700 km, kan I læne jer tilbage i det behagelige togsæde og nyde en perlerække af enestående panoramaer, dybe dale og varieret landskab. I passerer i alt 293 broer, kører gennem 154 tunneller og krydser polarcirklen. I toget kan der købes mad og drikkevarer i restaurantvognen. Sidst på turen krydser I det spektakulære bjergområdet Saltfjellet, inden I sidst på eftermiddagen ankommer til Bodø. I indkvarteres i 3 nætter på et godt hotel ud mod Skipsholmsundet.
Dag 3 og 4: Oplevelser i og omkring Bodø
Bodø ligger nord for polarcirklen på nordkysten af Norge og er hovedbyen i Nordland fylke. Det er en by med en stærk kombination af byliv, kultur og spektakulær natur lige uden for byen. Byen blev stort set ødelagt under 2. verdenskrig og genopbygget efter krigen, hvilket giver den en moderne og funktionalistisk karakter i centrum. Bodø blev desuden udnævnt til europæisk kulturhovedstad i 2024, hvilket understreger byens kulturelle profil.
Derudover har I mulighed for at tilkøbe en række forskellige udflugter, så jeres tur til Bodø bliver ekstra mindeværdig. Vi anbefaler, at I tilkøber udflugterne inden afrejse, da der ellers ikke er garanti for plads.
Udflugt:
RIB-båd udflugt på Saltstraumen med havnørnesafari: 980 kr. pr. person
Saltstraumen er en oplevelse, I skal have med, når I er i Bodø. På én tur kan I opleve verdens stærkeste tidevandsstrøm, havørnesafari og havrafting. Saltstraumen er et af Europas Wild Wonders. Hver sjette time tvinger op til 400 millioner kubikmeter havvand sig gennem det 150 meter smalle sund. Strømmen kan nå en hastighed på op til 20 knob, hvilket skaber “gryder” på op til 10 meter i diameter.
Havørnen er Nordeuropas største rovfugl, og vingefanget kan blive op til 2,4 meter. Der vil være flere stop på vej til Saltstraumen, hvor en lokal guide fortæller om omgivelserne og forsøger at få ørnen tæt på båden. Skipperne er kendte i området og fortæller interessante historier knyttet til Bodø-området og svarer gerne på spørgsmål under turen. Inkluderet i prisen er lån af varmedragt, redningsvest og briller. Hue og vanter kan lånes. Varighed ca. 2 timer.
Udflugt:
Midnatssol cruise: 1.260 kr. pr. person
Oplev det magiske lys, som midnatssolen giver fra sig. Kom med på en fantastisk aftentur i RIB både mellem små øer og langs skærgården, hvor I får oplevet farvespillet og dyrelivet.
Om sommeren går solen i Nordnorge ikke ned under horisonten. Når det nærmer sig midnat, giver solen et magisk rødt og gyldent lys.
Der findes ikke noget bedre end at mærke midnatssolen skinne i ansigtet. I Bodø er der midnatssol fra starten af juni til midten af juli. Båden sejler til Nordsiden mellem øer og langs skærgården for at se på dyrelivet og den fantastiske rødfarve, som bjergene får. Med Landegode og Lofotvæggen som baggrund er dette er det perfekte udgangspunkt for en helt fantastisk oplevelse. Glem ikke kameraet! Der er mange havørne på Nordsiden. Er vi heldige, kommer de tæt på os. Rejser I udenfor den officielle midnatssol periode kan I alligevel se frem til en magisk oplevelse fra solens stråler sent om aftenen. Varighed ca. 2 timer.
Udflugt:
Foto og elge safari: 1.050 kr. pr. person
Bodø-området byder på en unik omegn med smuk natur, dyreliv og uforglemmelige scener. Udflugten køres i bil eller bus (alt efter gruppens størrelse) og stopper på steder, hvor I med garanti kan tage flotte billeder. Turen giver naturligvis også plads til at stoppe og fotografere, hvis noget særligt skulle opstå – hvis vi for eksempel møder en elg eller tre. Som det største landdyr i Europa kan elge blive over 2 meter høje, og hannen kan få et gevir på op til 2 meter. De er ganske sky, men normalt lader de os komme ret tæt på kanten.
Chancen for denne oplevelse er betydeligt større da den lokale guide ved, hvordan de opfører sig, og hvor de plejer at opholde sig. (OBS: ingen elge-garanti)
Det fine ved fotografering er, at man ikke nødvendigvis behøver sol fra en skyfri himmel. Faktisk kan lidt ustadigt vejr give både flottere og mere spændende billeder. Lokal guiden kender området og tilpasser ruten i jagten på dagens bedste motiver på dagen. Varighed ca. 2-3 timer.
Udflugt:
Dagstur til Kjerringøy med RIB-båd: 1.470 kr. pr. person
Tag med på en spektakulær RIB-tur til Kjerringøy blandt dyreliv, skærgård, fjelde og strande. Inkluderet i turen er der en guidet museumstur med lokal guide på Kjerringøy gamle handelssted.
Turen starter med at tage et kig på den smukke Paradisbukta, lige uden for Bodø centrum. Videre går turen mod Vågøyene, hvor der findes en vej gennem mylderet af øer.
Lige efter Vågøyene kommer I til den fantastiske strand Hovden, som I ser på fra begge sider. Derefter fortsætter I forbi Mjelle og Mjelletindene, før I krydser Mistenfjorden og lægger til i læ af skærgården ved Kjerringøy. Kjerringøy er et unikt kultur¬mindesmærke, et intakt kulturmiljø fra 1800-tallet, som nærmest har stået stille i tiden. 15 fredede bygninger med autentisk interiør ligger smukt ved Kjerringøysundet og tager dig med på en tidsrejse. Det er en rejse tilbage til Nordlands båden og jektens tid – en tid skabt af tørfisk og tran. Et besøg her giver et unikt indblik i livet i et nordnorsk handelssted.
På Kjerringøy har I to-tre timer til rådighed, før I tager tilbage mod Bodø. Efter et besøg på Kjerringøy gamle handelssted anbefales et galleri¬besøg, den hyggelige kirke og en god frokost på et af spisestederne på Kjerringøy. Varighed ca. 4-5 timer.
Udflugter kan forekomme i anden rækkefølge end beskrevet i dagsprogram. På trods af de gunstige forhold, kan der desværre ikke tilbydes midnatssolsgaranti. Udflugter kan ikke annulleres ved overskyet vejr eller lign.
Dag 5: Nordlandsbanen til Trondhjem
Det er tid til at tage afsked med Bodø. I stiger på toget og kan igen se frem til en flot tur ad Nordlandsbanen. I når frem til Trondhjem, hvor I har tid til at spise aftensmad, inden en behagelig sovekupé venter jer i nattoget til Oslo.
Dag 6: Oslo
Om morgen ankommer I til Oslo centralstation. Her kan I få en bid morgenmad, inden I via Gøteborg er tilbage på København H. Det vil være muligt at tage et senere tog tilbage til Danmark og derved have tid i Oslo til at se byen. Har I behov for mere tid i Oslo kan I forlænge rejsen med en overnatning på hotel inkl. morgenmad tæt på Centralstationen til 850 kr. pr. person i dobbeltværelse.
Midnatssol
Fra starten af juni til midten af juli kan man opleve midnatssol i Bodø. Det betyder at det aldrig bliver mørkt og at man døgnet rundt kan se den gyldne sol svæve højt på himlen. Den megen sol er et energiboost og det er ikke unormalt, at se mennesker i bybilledet døgnet rundt.
Den officielle periode er fra den 4. juni til den 08. juli, men hele sommeren byder på fantastiske farver fra den højtstående sol.
Hotel
I skal bo på Thon Hotel Nordlys som ligger ud til vandet centralt i Bodø. Hotellet råder bl.a. over restaurant, bar og fitnesscenter. Værelserne er moderne og velindrettede med bad, toilet, hårtørrer, køleskab, tv og gratis wi-fi. Morgenmaden består af den helt store buffet med både varme og kolde retter.
Togene
Rejs fra jeres foretrukne togstation
Togbilletten inkluderer tilslutning fra alle danske togstationer, så det er muligt at starte og slutte rejsen på alle danske togstationer (på afrejse- og hjemrejsedagen). Det er gæstens ansvar at være rettidigt fremme på København H til afgangstid.
Toget i Norge er et nyere tog med behagelige sæder, wi-fi, toiletter og cafevogn.
Mellem Oslo til Trondhjem køres med nattog med 2-persons-kupeer og cafevogn. Kupeerne er redt op, når I stiger ombord. Der er elstik og læselys ved sengene. Toiletter forefindes i alle togvogne.
Mellem København og Oslo køres der med de velkendte regional- og IC-toge.
Togtider
Dag 1 - 2:
- Afgang København H kl. 09.30
Ankomst Göteborg kl. 13.20 - Afgang Göteborg kl. 14.15
Ankomst Oslo kl. 18.02 - Afgang Oslo kl. 22.50
Ankomst Trondhjem kl. 06.40 (+1) - Afgang Trondhjem kl. 07.49
Ankomst Bodø kl. 17.44
Dag 5 - 6:
- Afgang Bodø kl. 12.27
Ankomst Trondhjem kl. 22.13 - Afgang Trondhjem kl. 23.17
Ankomst Oslo kl. 06.50 (+1) - Afgang Oslo kl. 07.58*
Ankomst Göteborg kl. 11.45 - Afgang Göteborg kl. 12.40
Ankomst København H kl. 16.29
*Ønsker I længere tid i Oslo, kan I tage et senere tog retur. Togene kører ca. hver anden time.
Der tages forbehold for ændringer af rejsetiderne.
Om Ruby Rejser
Ruby Rejser har i over et halvt århundrede været synonym med kvalitetsrejser, der appellerer til eventyrlystne og kultursøgende gæster. Fra deres base i Aarhus har de specialiseret sig i at skabe uforglemmelige rejseoplevelser, der spænder bredt, og som taler til enhver smag: Fra magiske nordlysrejser, hvor himlens farvespil tager pusten fra en, til idylliske cykelkrydstogter, hvor man kan opleve Europas skjulte perler fra en unik vinkel.
Hos Ruby Rejser er kvalitet, service og fællesskab i centrum. Rejsebureauet er drevet af en dyb tro på, at rejser beriger livet og bringer mennesker tættere sammen, og de sætter en ære i at levere velorganiserede og indholdsfulde rejser, hvor alt fra det første informationsmøde til hjemkomsten er nøje planlagt for at sikre en bekymringsfri og mindeværdig oplevelse.
Ruby Rejser er medlem af Rejsegarantifonden nr. 0206.
Tryghed på rejsen
Alle rejsebureauer, vi samarbejder med, er medlem af Rejsegarantifonden og følger derfor Udenrigsministeriets vejledninger. Dette betyder, at hvis Udenrigsministeriet ændrer deres risikovurdering og fraråder rejser til dit rejsemål, efter du har købt rejsen, så kan rejsen ombookes eller annulleres.