

Efter opsamling kører vi gennem det fynske landskab til Langeland, hvor vi sejler fra Spodsbjerg til Tårs. Undervejs nyder vi en lækker sandwich i bussen, mens vi ser frem til dagens spændende oplevelser.
Ved ankomsten til Lolland besøger vi Femern Bælt Infocenter, hvor vi får et fascinerende indblik i det enorme tunnelprojekt, der skal forbinde Danmark og Tyskland. Her præsenteres vi for udstillinger, modeller og film, som giver et levende billede af den tekniske kunnen og de miljømæssige overvejelser bag projektet. Vi hører om visionerne, planlægningen og den imponerende proces, der gør Femern Bælt-forbindelsen til et af Europas mest ambitiøse byggeprojekter. Besøget rundes af med et kig på byggepladsen ’Pilen’, hvor vi ser, hvordan arbejdet tager form i virkeligheden.
Efter besøget kører vi mod Nakskov-egnen, hvor eftermiddagen byder på et besøg på det smukke Frederiksdal Gods – kendt som hjemstedet for Danmarks berømte kirsebærvin. Her oplever vi den stemningsfulde vingård og får en rundvisning i vineriet, hvor vi hører om vinens særlige fremstillingsproces fra bær til færdig vin. Naturligvis bliver der også mulighed for at smage på de prisbelønnede vine, og man kan købe et par flasker med hjem som et dejligt minde fra dagen.
Inden vi vender hjemad, nyder vi en kop kaffe og småkager, mens dagens mange indtryk får lov at bundfælde sig. Derefter går turen tilbage mod Fyn efter en oplevelsesrig dag fyldt med indsigt, natur, smag og hyggeligt samvær.
Opsamling: