.jpg?width=900)
Afrejse den 20. - 27. marts 2027.
Vi flyver midt på eftermiddagen med direkte flyvning fra Billund til Tirana, hvor vi lander sidst på dagen. Ved ankomsten står vores lokale bus klar til at tage os med på en kort introduktionstur rundt i Albaniens hovedstad. Undervejs passerer vi nogle af byens mest markante vartegn, som nationalmuseet og den ikoniske "Pyramiden" – en bygning med en bemærkelsesværdig historie, oprindeligt opført som et museum for landets tidligere leder, Enver Hoxha.
Herefter kører vi direkte til vores hotel i Tirana, hvorefter der bliver en introduktion til rejsens program samt fælles middag.
Efter morgenmaden forlader vi hotellet og begiver os ud på en naturskøn køretur gennem dramatiske bjergpas og frodige dale. Vores mål er Ohrid-søen – en af Europas ældste og mest krystalklare søer, smukt beliggende på grænsen mellem Albanien og Nordmakedonien.
Første stop er landsbyen Lin, som ligger fredeligt på en lille halvø ud i søen. Her går vi en stemningsfuld tur ad de smalle, brostensbelagte gader og oplever den rolige atmosfære i dette historiske hjørne af Albanien, hvor tiden synes at gå lidt langsommere.
Vi fortsætter videre til Pogradec, en malerisk by ved søbredden, kendt for sin afslappede stemning og charmerende promenade. Byen er et yndet feriested blandt både lokale og internationale besøgende – og ikke uden grund: Det naturskønne område omkring Ohrid-søen er optaget på UNESCOs verdensarvsliste og imponerer med sit klare vand, frodige omgivelser og bagvedliggende bjerge.
Her er der rig mulighed for at nyde naturen – uanset om man foretrækker en stille stund med fuglekiggeri, en sejltur på søen, eller bare vil indånde den friske luft fra en bænk ved vandet. Søen er hjemsted for den unikke koran-fisk, en art så værdsat, at den er blevet et symbol for byen.
Pogradec har desuden en rig kulturarv med spor fra både oldtid og osmannisk tid. Hvis tiden tillader det, kan man udforske den gamle bydels traditionelle arkitektur, besøge resterne af det over 2400 år gamle slot, eller opleve de berømte kongegrave i Selca og ruinerne af antikke bosættelser i nærområdet.
Vi afslutter dagen med en fælles middag på en hyggelig restaurant – naturligvis med udsigt over søens rolige vandspejl og de omgivende bjerge. En smuk afslutning på en dag fuld af naturoplevelser, kultur og albansk gæstfrihed.
Dagens udflugt fører os til Korçë, ofte omtalt som Albaniens lille Paris – en by rig på kultur, historie og kunstnerisk arv. Korçë er en af landets vigtigste kulturelle metropoler og har gennem tiden fostret både intellektuelle og kunstnere. Den ligger smukt i det sydøstlige Albanien, omgivet af bløde bakker og imponerende bjergkæder, herunder Morava-bjerget mod øst og Qarri-bjerget mod syd.
Byens karakteristiske kvarterer med lave stenhuse og smalle, brostensbelagte gader inviterer til opdagelse og fordybelse. Vi begiver os ud på en guidet gåtur gennem den historiske bymidte, hvor vi passerer elegante bygninger med tydelige franske arkitektoniske træk – et vidnesbyrd om byens europæiske forbindelser og kosmopolitiske ånd.
I dag kører vi gennem Albaniens smukke sydlige landskaber, hvor grønne dale og bakkede bjergsider ledsager os på vejen mod den fredelige by Përmet – kendt som byen med blomster. Beliggende i et kuperet og naturskønt område, omgivet af Nëmërçka-bjergenes dramatiske silhuet og med toppen af Paping som et markant vartegn, er Përmet en af de mest charmerende og uspolerede egne i det sydøstlige Albanien.
Turen bringer os videre til de berømte termiske kilder ved Benja – et sandt naturvidunder. Her har det varme, mineralrige vand strømmet i århundreder og siges at have helbredende egenskaber. Vi har tid til at nyde et afslappende bad i de naturlige bassiner, mens vi betragter de gamle osmanniske stenbuer, der spænder over floden og giver stedet en næsten eventyrlig atmosfære. Omgivelserne er præget af den naturskønne Langarica-kløft og en dal, der indbyder til ro og fordybelse.
Vi overnatter i Përmet og runder dagen af med en middag, hvor vi smager på lokale specialiteter som mørt lam, frisk honning og områdets karakteristiske vin – alt sammen serveret med den varme gæstfrihed, som byen er kendt for.
I dag går turen til magiske Berat, en af Albaniens ældste og smukkeste byer, optaget på UNESCO’s verdensarvsliste siden 2008. Byen, der ofte kaldes byen med de tusind vinduer, emmer af historie, kultur og arkitektonisk skønhed.
Vi udforsker de historiske kvarterer Mangalem og Gorica, som ligger på hver sin side af Osum-floden og bindes sammen af den karakteristiske Gorica-bro fra 1780 – et fint eksempel på osmannisk ingeniørkunst. De hvide huse i bjergsiden, med deres mange små vinduer og røde tegltage, danner en nærmest malerisk kulisse mod de majestætiske Tomorri-bjerge i baggrunden.
Vi går gennem de charmerende brostensbelagte gader, hvor fortid og nutid mødes, og besøger den gamle borg, der stadig er beboet den dag i dag. Herfra nyder vi en spektakulær udsigt over byen og dalen, hvor Osum-floden snor sig roligt gennem landskabet.
Berat er meget mere end arkitektur. Byen er et levende museum for albansk kultur og tradition, hvor de lokale stolt holder gamle skikke i hævd. Her kan man opleve et unikt samspil mellem kristne og muslimske kulturer, som har levet side om side i århundreder og præget byens fredelige og åbne atmosfære.
Dagen rundes af med middag i den gamle bydel, hvor vi nyder lokale specialiteter i stemningsfulde omgivelser – omgivet af hvidkalkede huse, historiske facader og det bløde skær fra gadelygterne i de smalle gader.
Efter morgenmaden kører vi til Tirana. Undervejs gør vi stop ved Bunk'Art 1 i Tirana, som er et spændende museum, der giver et fascinerende indblik i Albaniens historie under kommunismen. Det enorme bunkerkompleks og de mange udstillinger gør besøget både interessant og tankevækkende.
Efter vores besøg kører vi til vores hotel og efter check-in er resten af dagen til oplevelser på egen hånd.
Efter morgenmaden får vi mulighed for at udforske byen nærmere. Vi kan blandt andet besøge Det Nationale Historiske Museum, hvor landets dramatiske fortid foldes ud. Turen går også forbi både den nye og den gamle moské, Enver Hoxhas hjem og videre til Pazari i Ri. Vi besøger Sky Tower og tager også en tur ned til søen, hvor der er mulighed for en togtur rundt om vandet. Undervejs ser vi desuden det flotte nationalstadion.
Aftenen byder på festmiddag og rundvisning på Kazerma.
Efter morgenmaden kører vi direkte til lufthavnen, hvorfra vi flyver midt på formiddagen og lander få timer senere i Billund med kufferten fuld at dejlige oplevelser.
Information om flyselskab og flytider følger fra GIBA Travel.
GIBA Travel arrangerer kvalitetsrejser inden for områderne kultur, velvære, opera og gourmet. Rejserne indeholder oplevelser ud over det sædvanlige, har et højt fagligt niveau og henvender sig til et modent publikum.
Hos GIBA Travel er der fokus på de små detaljer, der gør den store forskel; at man har en fast chauffør under hele turen, at man møder dygtige og engagerede guider, og at man føler sig set og forkælet på sin rejse. Deres motto er, at rejser skal være skønne at glæde sig til, dejlige så længe, de varer og rare at tænke tilbage på.
GIBA Travel er medlem af Rejsegarantifonden nr. 2854.